Průvodce systémem pro pěstouny › Základní informace › Informace o projektu
Základní informace o projektu
9.8.2019 9:29
Hlavním cílem projektu „Podpora činnosti orgánu sociálně-právní ochrany dětí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje“ (zkrácený název Podpora orgánu SPOD) reg. č. CZ.1.04/3.1.03/C2.00091 je vytvořit optimální podmínky pro činnost orgánu sociálně-právní ochrany dětí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.
Podpora činnosti orgánu sociálně-právní ochrany dětí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje
Projekt reg. Č. CZ.1.04/3.1.03/C2.00091
Projekt reaguje na rozsáhlou novelu zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, která nabyla účinnosti dne 1.1.2013 a je prvním krokem k transformaci péče o ohrožené děti. Novela zákona přinesla nové povinnosti pro OSPOD KÚ KHK, klade důraz na profesionalizaci činností sociálně-právní ochrany dětí a zavádění i využívání moderních metod sociální práce v praxi.
Krajský úřad je v uvedené agendě metodickým orgánem pro obecní úřady a další aktéry sociálně-právní ochrany dětí v území. Poskytování kvalitní metodické podpory těmto subjektům je základním předpokladem pro snižování míry ohrožení dětí.
Cíle projektu budou zabezpečeny prostřednictvím pěti klíčových aktivit projektu:
Klíčová aktivita č. 1 - Projektové řízení a administrace projektu
- Cílem aktivity je zajistit naplánování a úspěšnou realizaci projektu.
- Aktivitu zajišťuje Rada projektu ve spolupráci se všemi členy realizačního týmu.
Klíčová aktivita č. 2 - Personální posílení stávajícího týmu orgánu SPOD na úrovni KÚ Královéhradeckého kraje
- V klíčové aktivitě jde o navýšení personální kapacity pracoviště OSPOD o 3 sociální pracovníky, čímž bude zajištěna zastupitelnost v jednotlivých agendách a efektivnější organizace práce.
Klíčová aktivita 3 – Supervizní podpora práce zaměstnanců OSPOD
- V této aktivitě jde o zajištění supervizní podpory pracovníků OSPOD, kteří vykonávají náročnou agendu spojenou s rozsáhlou novelou zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, jejímž prostřednictvím byla krajským úřadům uložena řada nových povinností.
- Zavádění nových metod do každodenních pracovních činností zaměstnanců vykonávajících agendu NRP, klade na pracovníky vysoké nároky, s nimiž se musí vypořádávat.
- Ve své práci jsou tak často vystaveni velké psychické zátěži a v důsledku své profese zažívají pracovní stres.
- Supervizní podpora jim pomůže se s touto zátěží lépe vyrovnat, což bude mít pozitivní vliv na zvýšení profesních kompetencí zaměstnanců a rozvoj jejich dovedností.
Klíčová aktivita 4 – Nastavení systému spolupráce subjektů participujících na systému pěstounské péče na přechodnou dobu
- Po reformě veřejné správy v oblasti SPOD a NRP nastaly změny právního rámce nesoucí s sebou zavedení nových nástrojů a povinností pro orgány SPOD. Tyto nové nástroje jsou doposud neukotvené a pomalu jsou zaváděny do praxe.
- Orgány SPOD postupují dle svých zkušeností a potřeb vyplývajících z terénu, rozdílně. Proto je zapotřebí postupy SPOD, zejména v oblasti NRP s důrazem na PPPD, popsat, a dále zjistit a popsat potřeby orgánů SPOD a metodicky je ukotvit.
- Bude vytvořena analýza potřeb orgánů SPOD a pěstounů na přechodnou dobu a institucionální analýza v oblasti NRP s důrazem na PPPD.
- Výstupy budou využity pro zpracování metodiky PPPD v KHK dle jednotlivých fází realizace PPPD. Do praxe bude metodika zaváděna po ukončení projektu.
- Dále bude vytvořen průvodce systémem pro pěstouny na přechodnou dobu, o který opakovaně projevují zájem již účastníci přípravy žadatelů o NRP.
- Průvodce bude obsahovat adresář subjektů participujících na systému PPPD dle území obcí s rozšířenou působností v Královéhradeckém kraji a dle jednotlivých fází procesu PPPD.
- Průvodce bude k dispozici na webu Královéhradeckého kraje.
Klíčová aktivita 5 – Vzdělávání členů týmu
- Cílem aktivity je prohloubit kvalifikaci a posílit kompetence členů realizačního týmu v sociální oblasti se zaměřením na sociálně právní ochranu dětí, náhradní rodinnou péči s důrazem na pěstounskou péči na přechodnou dobu, standardy kvality SPO, včetně oblasti vztahující se k tématu rodinné politiky.
- Sociální pracovnice a koordinátor/ka pro oblast SPOD a oblast náhradní rodinné péče se zúčastní akreditovaných vzdělávacích seminářů a ostatních vzdělávacích seminářů a odborných konferencí organizovaných různými poskytovateli odborného vzdělávání. Jejich účast je v souladu se zákonnými předpisy a podmínkami výzvy C2, na základě které byla podána projektová žádost.